Historie manžetových knoflíčků

Manžetové knoflíčky prapůvodně vznikly již ve 13. století, ale formální označení „manžetový knoflíček“ vzniklo až v 18. století – konkrétně roku 1788 byla zaznamenána první a nejstarší zmínka o pánském šperku s pojmenováním „manžetový knoflíček“.

Největší rozmach zažily v Anglii a ve Francii a dodnes se vedou spory o to, která země se o jejich rozšíření zasloužila více. V té době smetánka své manžety zdobila především řetízkovými knoflíky. Řetízky spojovaly dva kousky skla. Svůj přínos na rozšíření manžetových knoflíčků má prý i román Alexandra Dumase Hrabě Monte Christo, kde prokurátor de Villefort nosí honosné manžetové knoflíčky na svých rukávech a dává tak najevo své bohatství a prestiž. I díky tomu se následně rozšířily košile s manžetovými rukávy a s tím související manžetové knoflíčky.

Manžetové knoflíčky do světa rozšířil i slavný francouzský klenotník Carl Febergé, který se svou rodinou prchal z rodné Francie přes Evropu až do Ruska. Stal se dvorním klenotníkem carské rodiny a carevny Marie Fjodorovny, která často používala exkluzivní manžetové knoflíčky jako dar těm, kterým chtěla dát najevo svou přízeň.

Manžetové knoflíčky z Marylandu, přibližně rok 1700

 historie-knoflicky_1700
Zdroj: https://cartarchaeology.wordpress.com

Stříbrné manžetové knoflíčky, přibližně rok 1800

historie-knoflicky_1800
Zdroj: www.rubylane.com

Vintage knoflíčky ze zlata, rok 1956

Líbí? Podpoř nás sdílením!